Asma Tavan

Asma tavan yapılması mevcut tavana sarkıtma yöntemiyle taşıcı sistemleri yapılarak uygulanan bir tavan türüdür. Asma tavan çeşitleri çok fazladır. Genel olarak bu çeşitliliğin sebebi malzemesinden ve yapısından dolayıdır. Aynı şekilde yapacağımız tavan detay ve malzeme seçimine göre fiyatları değişiklik gösterecektir. Ancak tüm modellerin ortak özelliği görsel olarak ortama zenginlik katmasının yanı sıra kullanış bakımından da mimarların ve mühendislerin çok işine yaramasıdır. Çünkü tavan arasından geçen elektrik, havalandırma, gaz borusu vb. yapıların gizlemesi sağlandığından özellikle tercih sebebidir.

Konstrüksiyonun Kurulması

Alçıpan asma tavan yapılması için öncelikle konstrüksiyonun kurulması gerekir. Çerçeve profili olarak da adlandırılan asma tavan U profillerinin alt kotu lazer ile işaretlendikten sonra çırpı ipi yardımıyla çevre duvar üzerine çizilir. Çevre U profili bu çevre çizginin üzerine dübel + vida veya çivi çakma tabancası ile tespit edilir. Askı çubuklarının yerleri, duvardan 10 cm açıktan başlamak üzere 85 cm maksimum aralıklarla işaretlemek gerekir. Bu işlem sırasında tavanda mevcut veya yapılacak aydınlatma, seslendirme, yağmurlama ve benzeri tesisat ile kapakların yeri dikkate alınmalı, bunların askı çubukları ve taşıyıcı profillerle çakışmaması sağlanmalı, gerekli yerlere takviyeler atılmalıdır. Askı çubukları belirlenen yerlere çelik dübel + vida ile sabitlenir. Ana taşıyıcı C profillere 90-100 cm aks aralıkları ile askı çubuklarına bağlanmalıdır. Alçı levha taşıyıcı C profiller, ana taşıyıcı C profillere dik yönde klipslerle bağlanmalıdır. Alçıpanlar taşıyıcı C profillerin aks aralıkları 40-50 cm olmalıdır.

Alçıpan Levhaların Montajı

Alçı levhalar taşıyıcı C profillere, paralel veya dik yönde, 25 mm lik borazan vidalar kullanılmalıdır. 20 cm vida aralıkları 40 cm ise, alçı levhaların bu profillere paralel yönde, aks aralıkları 50 cm ise dik yönde monte edilmelidir. Alçı levhaların kısa kenarlarında oluşan derzler şaşırtmalı olmalıdır.

Asma Tavan Derz Dolgu İşlemi

Alçı levhaların birleşim yerlerine file ve derz dolgu işlemi uygulamak gerekir. Böylelikle tavan boyası ve benzeri dekoratif işlemlere hazır uygun yüzey oluştururuz. Uygulama yapılacak yüzey boya ile kaplanacaksa, alçı levha üzerine saten perdah alçısı, duvar kağıdı vb. kaplanacaksa bir film tabakası oluşturmak için binder vb. bir malzeme ile ön işlem yaparız.

Alçıpan Asma Tavan Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Asma tavan en ve boy olarak düşünüldüğünde 10 metreyi geçen boyutlarda ve daha uzun mesafelerde 10 metre de bir mutlaka dilatasyon boşluğu bırakılmalıdır. Asma tavan içinde hiçbir şekilde havalandırma boşluğu bırakılmamalı ve karşılıklı hava akımının olduğu yerlerde önlemi alınmalıdır. Havalandırma ile ilgili çıkışlar tavanda havalandırma mazgalları ile sağlanmalıdır. Yani hava akımı asma tavan içinde sıkışmamalıdır. Askı çubukları mutlaka çelik dübel vb. ile tavana tespit edilmelidir, hiçbir şekilde plastik ahşap dübeli vb. kullanılmamalıdır. Asma tavan sistemlerinde tavan U profillerini vidalamak için kullanılmamalıdır.

Yaptığımız başlıca asma tavan uygulamaları ;

  • Metal Asma Tavan
  • Ahşap Asma Tavan
  • Karolam Asma Tavan
  • Taş yünü Asma Tavan
  • Petek Asma Tavan Hücresel Tavan
  • Mesh Metal Asma Tavan
  • Plastik Pvc Asma Tavan
  • Alçıpan Asma Tavan
  • Alüminyum Baffle Lineer Asma Tavan
  • Ahşap Baffle Asma Tavan

Asma tavan yaparken mimari istekleri ve mekanın gerekliliklerini dikkate alıyoruz. Böylelikle uyumlu bir görünüm, mekanın daha zengin ve ferah bir etki yakalaması fırsatı oluşturmaktayız. Sonuç olarak seçilen asma tavan sisteminin tamamını uygulayabilmekteyiz.

Mekanların daha şık ve uyumlu görülebilmesi için doğru projelendirme ile çalışma gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden asma tavan işinin mutlaka profesyonel bir kadro ile ele alınması gerekir. Ekibimiz yapmış olduğu tüm imalatı teknik personel eşliğinde yapar.

İstanbul içi ve dışı alçıpan duvar işleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Özetle ekibimiz tüm Türkiye de hizmet verebilmektedir.

Asma tavan yapılmasının malzemesi kadar işçiliği de çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden işçiliği konusunda garanti verebileceğimiz düzenli ekiplerimizle sizlere en iyi hizmeti vermeye çalışmaktayız.